تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم
سازمان ها / دوشنبه, 5 آبان 1399

میزان پوشش بیمه شخص ثالث

نویسنده مطلب       مرتضی سلطانپور

بیمه شخص ثالث چیست ؟

    بیمه شخص ثالث ,  بیمه نامه ای است یک ساله و شناخته شده , که تمام دارندگان وسایل نقلیه ملزم به داشتن آن هستند . شخص ثالث به فردی غیر از راننده ی وسیله ی نقلیه اطلاق می شود که در حادثه ی پیش آمده , متحمل خسارت شده  .

 

بیمه شخص ثالث برای جبران خسارتهای ناشی از تصادف با وسیله ی نقلیه است

 

عموما در حین رانندگی احتمال بروز تصادف همیشه وجود دارد . گاه این خسارات مالی است و گاه منجر به فوت می شود . در صورت بروز حادثه , پس از بررسی دقیق کارشناسان و محاسبه ی تمام فاکتورها اعم از قیمت پایه بیمه شخص ثالث , نوع وسیله ی نقلیه , سال تولید وسیله ی نقلیه , بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث , دیه سرنشین خودرو و حتی راننده مقصر را پرداخت می کند .

میزان پوشش بیمه شخص ثالث :

 میزان پوشش بیمه ها براساس دیه همان سال محاسبه می گردد اما هر فرد می تواند در زمان عقد قرارداد بیمه , به هر میزان پوشش مالی که نیاز داشته باشد به صورت توافق با شرکت بیمه مورد نظر , انتخاب کند . این بیمه علاوه بر پرداخت دیه , شامل نقص عضو و پرداخت هزینه های پزشکی ناشی از تصادفات نیز می باشد .

تعیین نوع بیمه و مقدار پوشش آن در زمان دریافت خدمات بسیار حائز اهمیت است

 

تخفیف ها  و جرایم بیمه شامل چه مواردی می شوند ؟

   بیمه شخص ثالث شامل تخفیف هایی برای دارندگان وسایل نقلیه می باشد. مالک خودرو در صورت نداشتن خسارت و یا خسارات اندک , بصورت پلکانی ؛  واجد دریافت تخفیف خواهد بود . این تخفیف ها با بروز اولین خسارت از بین نمی رود و صاحب خودرو می تواند از این شرایط همیشه بهره مند شود .

 مالکان خودرو در زمان تاخیر در پرداخت بیمه شخص ثالث , شامل پرداخت جریمه خواهند شد . نرخ جریمه بر مبنای نوع خودرو و به صورت روز شمار محاسبه می گردد و اگر تا یکسال به طول انجامد , موارد تخفیف از این بیمه نامه به طور کامل حذف شده و حق بیمه به دوبرابر افزایش می یابد. این جریمه تنها زمانی قابل گذشت می باشد که خودرو در پارکینگ نیروی انتظامی توقیف شده باشد . توقیف خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی به دلیل تخلف شامل این بخشودگی نمی باشد .

مالکین خودرو می توانند پس از تعویض خودروی خود تمام موارد تخفیف خودروی قبلی را به مورد جدید منتقل نمایند . هم چنین می توانند بیمه شخص ثالث خود را به فرد دیگری انتقال دهند .

صاحبان خودرو می توانند در صورت نارضایتی از خدمات شرکت بیمه ی خود , آنرا به شرکت بیمه ی دیگری با حفظ تخفیف های قبل منتقل نمایند .

در صورت مفقود شدن بیمه نامه می توانید با مراجعه به شرکت بیمه ی خود , گواهی نامه ی مفقودی رایگان دریافت کنند اما چنانچه از شرکت بیمه ی دیگری اقدام نمایند , تخفیف های قبلی را بعد از گذشت یک سال دریافت خواهند کرد .

معیار تعیین نرخ حق بیمه شخص ثالث بر اساس رانندگی افراد می باشد و این قانون در جهت کاهش تخلفات رانندگان پرخطر تعیین شده که شرکت های بیمه هم در این راستا همکاری می کنند .

آنچه در مورد بیمه بدنه باید بدانید  :

در یک حادثه ابتدا بدنه ی خودرو و میزان آسیب وارد شده به آن توسط کارشناس مربوطه بررسی می شود .

 بیمه ی بدنه , خساراتی از قبیل : تصادف دو خودرو , سقوط و برخورد با اجسام ثابت و متحرک , واژگونی و آتش سوزی را شامل می شود .

   هر گونه خسارت وارد شده به خودرو که شامل عدم مراقبت و نگهداری درست , آسیب دیدن لاستیک ها - بجز آتش سوزی که شامل 50 درصد خسارت می باشد -  , خطرات جنگ , انقلاب و ناشی از خسارت های هسته ای و اشعه یون زا , بلایای طبیعی و خسارت های عمدی  است , شامل بیمه ی بدنه نخواهد بود .

 

بیمه گر نباید بدون هماهنگی با شرکت بیمه و قبل از بررسی نهایی خودرو و مراحل پرداخت , آنرا تعمیر کند

 

بیمه نامه ی بدنه هم مانند بیمه شخص ثالث در صورت دارا بودن شرایط , شامل تخفیف می باشد .

پرداخت نشدن حق بیمه در زمان مقرر و ادعای کذب از طرف بیمه گذار پس از بررسی , باعث فسخ بیمه از طرف شرکت بیمه خواهد شد.

در صورتی که مالک , خودرو را به شخص دیگری بفروشد , می تواند بیمه نامه را فسخ کرده و باقی مانده ی حق بیمه را دریافت کند , وی همچنین می تواند بیمه را به مالک جدید خودرو منتقل نماید .

خودروهایی که از زمان تولید و مونتاژ آن 10 سال گذشته باشد , در ازاء هر سال , 5 % به نرخ حق بیمه افزوده خواهد شد و خودروهای بالای 20 سال جهت صدور بیمه نامه نیازمند مجوز هستند .

در صورتی که خودرو دچار سرقت شود با ارائه ی گزارش مقامات انتظامی و آگاهی به آن خسارت پرداخت می شود .

 

 

****برای خرید انلاین بیمه اینجا کلیک کنید****

نظرات کاربران 0 نظر ارائه شده است
Captcha