تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم
سازمان ها / دوشنبه, 21 مهر 1399

آشنایی با بیمه شخص ثالث

نویسنده مطلب       مرتضی سلطانپور

 

آشنایی با بیمه شخص ثالث

در این دوره شاهد انواع گوناگونی از بیمه‌ها هستیم که داشتن برخی از آن‌ها مهم و واجب تر است، بیمه شخص ثالث بیشترین سهم را در میان انواع متفاوت بیمه به خود اختصاص داده و دلیل این موضوع را می‌توان اجباری بودن آن در نظر گرفت.

باید گفت دلیل انتخاب این نام تعداد اشخاصی است که در بیمه شخص ثالث حضور دارند؛ شخص اول فرد بیمه‌گذار یا دارنده وسیله نقلیه، شخص ثانی شرکت بیمه و شخص ثالث فرد آسیب‌دیده در یک حادثه‌ی رانندگی است، البته توجه داشته باشید که اگر راننده در این حادثه آسیب ببیند شامل شخص ثالث نمی‌شود و شما باید پوشش جداگانه‌ای را برای راننده در نظر بگیرید.

انواع خسارات تحت پوشش بیمه شخص ثالث

این بیمه دو دسته از خسارات را پوشش دهی می‌کنند که این دو دسته شامل خسارات جانی و خسارات مالی می‌شود که در ادامه برای شما توضیحات کامل‌تری را ارائه می‌دهیم.

خسارات جانی تحت پوشش بیمه شخص ثالث

اگر در حادثه‌ی رانندگی به شخص ثالثی توسط خودرویی که بیمه‌شده است آسیبی وارد شود یا حادثه به فوت شخص ثالث منتهی شود، خسارت جانی به بار آمده و بیمه شخص ثالث در چنین حالتی دیه یا ارش که یک نوع دیه به‌حساب می‌آید و ارزش آن توسط پزشک قانونی و رای دادگاه مشخص می‌شود را باید پرداخت کند؛ توجه داشته باشید که دیه می‌تواند در جهت هرگونه آسیب، شکستگی، از کارافتادگی و نقص عضو پرداخت شود و منظور از آن تنها دیه‌ی فوت نیست.

خسارات مالی تحت پوشش بیمه شخص ثالث

در برخی از حوادث رانندگی که رخ می‌دهد، به شخص ثالث آسیب‌های جانی وارد نمی‌شود و تنها شاهد خسارت‌های مالی در چنین شرایطی هستیم؛ یعنی زمانی که به اموال شخص ثالث که می‌تواند خودرو یا هر وسیله‌ی دیگر باشد، خسارتی وارد شود به آن خسارت مالی می‌گویند و بیمه شخص ثالث در چنین حالتی این خسارت را پوشش می‌دهد.

اگر فردی خودروی خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث درنیاورد، چه می‌شود؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، داشتن این بیمه اجبار بوده و افرادی که دارای وسیله نقلیه هستند باید برای تهیه این بیمه اقدام کنند و بدانند که نداشتن این بیمه جرم به‌حساب می‌آید و طبق ماده 42 قانون حرکت وسیله نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه شخص ثالث ممنوع است و اگر شما این بیمه را تهیه کرده‌اید باید سندی از آن را به همراه خود داشته باشید تا در هنگام درخواست ماموران راهنمایی و رانندگی آن را ارائه دهید، اگر خودروی شما فاقد این بیمه باشد، مامور راهنمایی و رانندگی موظف است خودروی شما را تا زمان ارائه این مدرک متوقف کند.

بیمه شخص ثالث چه مدت اعتبار دارد؟

مدت اعتباری که شما می‌توانید برای بیمه شخص ثالث انتخاب کنید از چند روز تا یک سال در نظر گرفته‌شده، اما لازم به ذکر است که تهیه این بیمه به صورت سالانه مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود و دلیل این موضوع را می‌توان این‌گونه بیان کرد که ارائه بیمه‌های کوتاه مدت ریسک بیشتری را برای شرکت‌های بیمه دارد.

در آخر باید گفت که اگر تصمیم به تهیه این نوع بیمه دارید، می‌توانید به‌راحتی به سایت Tikbim مراجعه کنید و پس از استعلام قیمت بیمه، مشورت با کارشناسان و کسب اطلاعات تکمیلی، بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

   ****برای خرید انلاین بیمه ابنجا کلیک کنید****

نظرات کاربران 0 نظر ارائه شده است
Captcha