تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم
مشاوره و خرید بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو


بیمه بدنه چیست و دلیل اهمیت داشتن بیمه بدنه چیست؟


بیمه بدنه

بیمه بدنه چیست و دلیل اهمیت داشتن بیمه بدنه چیست؟

     تا به الان با بیمه‌های گوناگونی آشنا شده اید که هر کدام از آن‌ها مربوط به شرایط خاصی است و پوشش‌های خاصی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ یکی از بیمه‌هایی که می‌توان آن را مربوط به خودرو در نظر گرفت، بیمه بدنه نام دارد . در ادامه در مورد این بیمه و شرایط آن بطور کامل توضیح داده خواهد شد.

     این بیمه برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست و فرد به صورت دلخواه می‌تواند از آن استفاده کند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا در صورت داشتن بیمه شخص ثالث، باید از این بیمه نیز استفاده کرد؟ باید گفت با خرید بیمه بدنه از پوشش‌های اضافه‌ای برخوردار می‌شوید که در بیمه شخص ثالث ندارید.

بیمه بدنه چه پوشش‌هایی را شامل می‌شود؟

     این بیمه یکی از انواع بیمه‌هایی به حساب می‌آید که برای خودرو در نظر گرفته شده و فرد بیمه گذار با پرداخت مبلغ تعیین شده به عنوان حق بیمه، خودروی خود را در برابر برخی از خطرات و حوادثی که امکان دارد پیش آید، بیمه می‌کند.

اما سوالی که پیش می‌آید، این است که این بیمه کدام خطرات و حوادث را پوشش می‌دهد که در جواب باید گفت خطرات تحت پوشش این بیمه به دو دسته تقسیم می‌شوند که این دو دسته شامل خطرات اصلی و فرعی هستند و هر کدام تعریف مخصوص به خود را دارند که در ادامه به هر یک می‌پردازیم.

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه بدنه

     خطراتی که در دسته‌ی اصلی خطرات تحت پوشش بیمه بدنه می‌توان نام برد، شامل مواردی چون سرقت کلی خودرو، رخ دادن حادثه برای آن، خسارات به جا مانده از آتش سوزی، صاعقه، انفجار، خسارات وارده به لاستیک و چرخ و موارد دیگر می‌شود که شرکت بیمه انتخابی شما باید به جبران آن‌ها بپردازد.

سرقت کلی
خساراتی که حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می‌شود
رخ دادن حادثه برای اتومبیل
خساراتی که با رخ دادن حوادث آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه (آصا) به وسیله‌‌نقلیه بیمه‌شده و یا وسایل یدکی همراه آن ها وارد می‌شود.
خسارت‌های وارده به لاستیک و چرخ‌های موضوع بیمه‌شده بیمه‌گر تعهد به پرداخت خسارت باتری خودرو و لاستیک ها تا مبلغی معادل 50 درصد مبلغ نوی آن ها می دهد.
خطرات فرعی تحت پوشش بیمه بدنه

    برخی از بیمه گذاران ترجیح می‌دهند که از پوشش‌های اضافی در هنگام استفاده از بیمه بدنه برخوردار شوند، بنابراین هزینه‌ی بیشتری را به عنوان حق بیمه به شرکت مورد نظر پرداخت می‌کنند و خودروی خود را در برابر حوادثی مانند:

دزدی در جای لوازم خودرو از قبیل رادیو پخش ، رینگ ، لاستیک ، آینه ها و سایر لوازم خودرو
شکستن شیشه به علتی غیر از خطرات اصلی
غرامت عدم استفاده از خودرو درهنگام تعمیرات
حوادث طبیعی شامل سیل، زلزله، آتشفشان
حوادث ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی نظیر اسید و رنگ
و برخی حوادث و شرایط دیگر بیمه می‌کنند.

 

پوشش های اضافی بیمه بنده شامل چه خسارتهایی می شود؟ شرایط برقراری این پوشش ها چیست ؟

          افراد باید هنگام خرید بیمه بدنه خودرو دقت نمایند که برخی خسارت‌ها تحت پوشش بیمه ‌بدنه نیستند مگر این که در بیمه‌نامه یا الحاقیه‌ها، بین بیمه‌گزار و بیمه‌گر توافق دیگری صورت گرفته شده باشد:

خسارت ناشی از رانندگی اتومبیل و مشارکت آن در رقابت های اتومبیل رانی یا آزمایش سرعت.
خسارت موضوع‌‌بیمه به دلیل حمل مواد اسیدی، انفجاری یا قابل احتراق مگر آن که موضوع‌بیمه تمهیدات لازم برای حمل چنین موادی را در بندهای بیمه بدنه اتومبیل برای خود تدارک دیده باشد.
خسارت‌های ناشی از پاشیدن رنگ،اسید و سایر مواد شیمیایی به موضوع‌بیمه مگر این که حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه چنین خساراتی را رقم بزنند.
خسارات مربوط به کشیدن میخ یا اشیای نظیر آن روی بدنه خودروی بیمه‌شده
خسارات ناشی از سرقت لوازم و قطعات موضوع بیمه پس از وقوع حادثه
نزول قیمت خودرو حتی اگر در اثر حوادث تحت پوشش بیمه‌بدنه باشد.فرض کنید که کاهش قیمت خودرو به دلیل رخداد حوادثی باشد که بیمه‌گر متعهد به پرداخت خسارت آن‌ها شده است، باز هم در شرایط مفروض، شرکت بیمه گر خسارت مربوط به این کاهش ارزش خودرو را تحت پوشش خود قرار نمی دهد و فقط خسارت مربوط به ریسک اصلی پوشش داده شده را پرداخت می کند.
غرامتی که از عدم استفاده از خودرو به دلیل حوادث تحت پوشش بیمه‌نامه حاصل شود مثلا اگر در اثر حوادث آتش‌سوزی، خودروی بیمه شده تا مدت ها قابل استفاده نباشد، شرکت بیمه‌گر تعهدی در قبال خسارت وارده شده به این وسیله نقلیه در شرایط ریسک های رخدادی در این زمان ندارد ولی بیمه‌گزار می تواند در صورت خرید پوشش هزینه توقف خودرو ، آن ریسک را تحت پوشش تعهدات شرکت ‌بیمه‌گر قرار دهد.
خسارت ناشی از شکسته شدن شیشه خودرو به دلیل سرمای زیاد معمولا تحت پوشش بیمه بدنه نیست مگر این که پوشش اضافی بیمه بدنه خریداری گردد.
       تمام پوشش های بیمه ای مذکور در صورت پرداخت حق بیمه اضافی برای پوشش های فرعی ، از طرف بیمه‌گر حمایت مالی خواهد شد ولی باید دقت نمود که تنوع سبد پوشش بیمه ای شرکت های بیمه گر مختلف، متفاوت است که همین نکته سبب می شود، بیمه‌گزار قبل از خرید بیمه نامه، در سایت بیمه تیک بیم به استعلام و مقایسه پوشش های مختلف ارائه شده توسط شرکت های بیمه‌گر متفاوت پرداخته و بهترین شرکت ارائه بیمه بدنه را شناسایی کرد.

چه خسارتهایی حتی با پرداخت هزینه هم شامل بیمه بدنه نمی شود؟

          افراد باید هنگام خرید بیمه بدنه خودرو دقت نمایند که برخی خسارت‌ها تحت پوشش بیمه ‌بدنه نیستند حتی اگر بیمه گذار بخواهد با پرداخت هزینه اضافی آنها را به بیمه نامه خود الحاق کند:

خسارت‌های ناشی از جنگ ، شورش و اعتصاب
خسارت‌های عمدی واره به خودرو از طرف بیمه‌گزار، ذی نفع یا راننده خودرو.
خسارت‌های ناشی از انفجارها و تشعشعات هسته ای
خسارت های ناشی از فرار حین تعقیب و گریز نیروی انتظامی مگر آن که حین این تعقیب و گریز شخصی به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو پشت فرمان آن نشسته باشد که در این حالت، شخص متصرف خودرو نامیده می‌شود.
خسارت‌های ناشی از استفاده از مشروبات اکلی ، مواد مخدر یا روانگردان توسط راننده خودرو
خسارات ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر توسط خودروی بیمه شده مگر این که خودرو به همین منظور بیمه شده باشد.
خسارات ناشی از حمل بار مازاد توسط خودروی بیمه‌شده
راننده موضوع بيمه هنگام وقوع حادثه گواهينامه رانندگي نداشته باشد يا گواهينامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهينامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه مناسب نباشد. اتمام اعتبار گواهينامه در حکم بطلان بیمه‌نامه بدنه خودرو نیست.
بیمه بدنه‌ی خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

     مبلغ اولیه حق بیمه با توجه به خودروی شما تعیین می‌شود، یعنی هرچه خودروی شما از ارزش بیشتری برخوردار باشد، هزینه‌ی بیمه بدنه آن نیز بیشتر خواهد شد؛ اما مبلغ نهایی با توجه به مسائل دیگر مانند ارزش خودرو، تعداد سیلندر، سال ساخت و ... محاسبه می‌شود؛ توجه داشته باشید گاهی اوقات شرکت بیمه تخفیف‌هایی را نیز در نظر می‌گیرد و با توجه به تمامی این مسائل قیمتی انتخاب می‌شود که بیمه گذار باید آن را در طول مدت بیمه پرداخت کند. بیمه نامه ی بدنه هم مانند بیمه شخص ثالث در صورت دارا بودن شرایط، شامل تخفیف می باشد .

     با توجه به اینکه در سال‌های اخیر شاهد افزایش قیمت خودروهای گوناگون بودیم، پیشنهاد می‌دهیم که خودروی خود را تحت پوشش این بیمه در بیاورید تا اگر خسارتی بر ماشین شما وارد شد، نگرانی از بابت جبران آن وجود نداشته باشد؛ از طرفی اگر تصمیم به خرید بیمه بدنه دارید ما به شما شرکت بیمه تیک بیم  را پیشنهاد می‌دهیم، شما می‌توانید از مشاوران این شرکت استعلام قیمت بیمه را دریافت و پس از بررسی‌های لازم، بیمه مورد نظر خود را تهیه کنید. 

تبصره: خودروهایی که از زمان تولید و مونتاژ آن 10 سال گذشته باشد، در ازاء هر سال، 5 % به نرخ حق بیمه افزوده خواهد شد و خودروهای بالای 20 سال جهت صدور بیمه نامه نیازمند مجوز هستند .

آیا بیمه بدنه را میتوان فسخ کرد؟

      فسخ بیمه بدنه خودرو از طرف بیمه‌گر یا بیمه‌گذار فرقی ندارد.این عمل باید به صورت مکتوب و رسمی به طرف مقابل اعلام گردد .در چنین شرایطی، بیمه بدنه خودرو تا ده روز آتی اعتبار دارد.بعد از فسخ بیمه بدنه، ، ارزش بیمه بدنه به صورت روزشمار محاسبه شده و به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

شرایط فسخ بیمه بدنه هنگام فروش بیمه خودرو چگونه است؟

     بیمه گزار در صورت تمایل به فروش خودروی خود می تواند، بیمه بدنه را فسخ و الباقی حق بیمه بدنه را تا تاریخ سررسید از شرکت بیمه‌‌گر دریافت نماید.همچنین می تواند بیمه بدنه خودروی خود را به مالک جدید واگذار نموده و تعهدات شرکت بیمه در قبال مالک جدید تداوم یابد. در صورت انتقال مالکیت خودرو ، بیمه‌گر تعهدی در قبال خسارات وارده در قبال مالک جدید ندارد.

شرایط دریافت خسارت بیمه بدنه چگونه است؟

      خسارت وارده به بدنه خودرو می تواند کلی یا جزئی باشد.اگر خودرو خسارت غیرقابل جبرانی را متحمل شود، مثلا خودرو دزدیده شده و تا 60 روز پیدا نشود، ارزش بازیافت احتمالی و کسورات بیمه‌نامه کسر شده و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو به آن اضافه می شود البته به شرطی که از کل سرمایه بیمه شده بیشتر نباشد.

تبصره: در صورتی که خودرو دچار سرقت شود با ارائه ی گزارش مقامات انتظامی و آگاهی به آن خسارت پرداخت می شود .

 

     بیمه‌گر ارزش بازیافتی خودرو را تعیین می کند در صورت عدم پذیرش بیمه‌گذار، بیمه گر با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات معین به همراه هزینه های متعارف نجات و حمل خودرو ، مالک آن شناخته شده و سپس باقی مانده مبلغ را به بیمه‌گذار مسترد نموده و قرارداد بیمه‌نامه بدنه مربوطه ملغی اعلام می گردد و باقی حق بیمه باقی مانده تا سررسید به بیمه‌گذار پرداخت می شود.

     در صورت خسارت جزیی وارده به خودرو ، معیار تعیین خسارت، هزینه تعمیر است که دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استهلاک و فرانشیز بیمه بدنه خودرو، هزینه نجات و حمل تا حد مقرر را شامل می شود. بیمه گذار نباید بدون هماهنگی با شرکت بیمه و قبل از بررسی نهایی خودرو و مراحل پرداخت ، آنرا تعمیر کند.

استعلام آنلاین قیمت بیمه بدنه در بیمه تیک بیم

1) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به مقایسه قیمت بیمه بدنه از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه بدنه بپردازید.به عنوان مثال، می توان به بیمه بدنه ایران، بیمه بدنه پارسیان و بیمه بدنه آسیا اشاره کرد.

2) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،یکی از شرکت‌های ارایه دهنده بیمه بدنه موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.

3) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه بدنه قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه بدنه مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه بدنه قسطی ، را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.)

4) بیمه‌نامه بدنه اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و به هر کجای کشور به صورت رایگان ارسال خواهد شد.

دربیمه خودروها، برای تضمین خسارت‌های احتمالی حوادث امری لازم و ضروری است. یکی از انواع بیمه‌هایی که برای رانندگان و وسایل نقلیه بسیار مفید واقع می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است.بیمه گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه اختیاری بدنه ، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه میکند.