تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم تیک بیم
مشاوره و خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث


بیمه شخص ثالث چیست و دلیل این نام چیست؟


 

 

بیمه شخص ثالث

 

بیمه شخص ثالث چیست و چرا این نام به آن اطلاق می گردد؟

       در این دوره شاهد انواع گوناگونی از بیمه‌ها هستیم که داشتن برخی از آن‌ها مهم و واجب تر است، در ادامه این مطلب به معرفی بیمه شخص ثالث که بیشترین سهم را در میان انواع متفاوت بیمه به خود اختصاص داده و دلیل این موضوع را می‌توان اجباری بودن آن در نظر گرفت می پردازیم.

      باید گفت دلیل انتخاب این نام تعداد اشخاصی است که در بیمه شخص ثالث حضور دارند؛ شخص اول فرد بیمه‌گذار یا دارنده وسیله نقلیه، شخص ثانی شرکت بیمه و شخص ثالث فرد آسیب‌دیده در یک حادثه‌ رانندگی است، البته توجه داشته باشید که اگر راننده در این حادثه آسیب ببیند شامل شخص ثالث نمی‌شود و شما باید پوشش جداگانه‌ای را برای راننده در نظر بگیرید.

     عموما در حین رانندگی احتمال بروز تصادف همیشه وجود دارد . گاه این خسارات مالی است و گاه منجر به فوت می شود . در صورت بروز حادثه , پس از بررسی دقیق کارشناسان و محاسبه ی تمام فاکتورها اعم از قیمت پایه بیمه شخص ثالث، نوع وسیله ی نقلیه , سال تولید وسیله ی نقلیه , بیمه خسارات وارد شده به شخص ثالث، دیه سرنشین خودرو و حتی راننده مقصر را پرداخت می کند .

 

بیمه شخص ثالث برای جبران خسارتهای ناشی از تصادف با وسیله ی نقلیه است

انواع خسارات تحت پوشش بیمه شخص ثالث را نام ببرید؟

     این بیمه دو دسته از خسارات را پوشش دهی می‌کنند که این دو دسته شامل خسارات جانی و خسارات مالی می‌شود که در ادامه برای شما توضیحات کامل‌تری را ارائه می‌دهیم.

خسارات جانی تحت پوشش بیمه شخص ثالث یعنی چه؟

       اگر در حادثه‌ی رانندگی به شخص ثالثی توسط خودرویی که بیمه‌شده است آسیبی وارد شود یا حادثه به فوت شخص ثالث منتهی شود، خسارت جانی به بار آمده و بیمه شخص ثالث در چنین حالتی دیه یا ارش که یک نوع دیه به‌حساب می‌آید و ارزش آن توسط پزشک قانونی و رای دادگاه مشخص می‌شود را باید پرداخت کند؛ توجه داشته باشید که دیه می‌تواند در جهت هرگونه آسیب، شکستگی، از کارافتادگی و نقص عضو پرداخت شود و منظور از آن تنها دیه‌ی فوت نیست.

خسارات مالی تحت پوشش بیمه شخص ثالث یعنی چه؟

        در برخی از حوادث رانندگی که رخ می‌دهد، به شخص ثالث آسیب‌های جانی وارد نمی‌شود و تنها شاهد خسارت‌های مالی در چنین شرایطی هستیم؛ یعنی زمانی که به اموال شخص ثالث که می‌تواند خودرو یا هر وسیله‌ی دیگر باشد، خسارتی وارد شود به آن خسارت مالی می‌گویند و بیمه شخص ثالث در چنین حالتی این خسارت را پوشش می‌دهد.

محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث بر چه معیاری است؟

     مبنای محاسبه حق بیمۀ شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیۀ کامل یک انسان در ماه حرام (چهار ماه‌ : ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند) است.

      میزان دیۀ شخص فوت شده در حادثۀ رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می گردد. بر همین اساس، هر ساله، بیمۀ مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیلۀ نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می کند. میزان دیه کامل تعیین شده توسط قوه قضاییه در سال 99 معادل 440 میلیون تومان و در ماه غیرحرام معادل 330 میلیون تومان مشخص شد.

کاربری خودرو ها چه تاثیری در قیمت بیمه نامه شخص ثالث دارد؟

    کاربری خودرو نشان دهنده میزان احتمال ریسک بروز حادثه آن حین رانندگی است. خودروهایی نظیر تاکسی‌ها یا خودروهای آموزش رانندگی به دلیل ذکر شده بیشتر در معرض حوادث رانندگی هستند و بیمه‌گزاران این خودروها، باید حق بیمه شخص ثالث بیشتری پرداخت کنند.

کاربری‌هایی که باعث افزایش حق بیمه شخص ثالث می شوند:

آمبولانس
آتش‌نشانی
تاکسی درون شهری و برون شهری
بارکش
کاربری صنعتی
جریمۀ دیرکرد بیمه‌‍ شخص ثالث چگونه محاسبه می گردد؟

      مالکان خودرو در زمان تاخیر در پرداخت بیمه شخص ثالث، شامل پرداخت جریمه خواهند شد . نرخ جریمه بر مبنای نوع خودرو و به صورت روز شمار محاسبه می گردد و اگر تا یکسال به طول انجامد، موارد تخفیف از این بیمه نامه به طور کامل حذف شده و حق بیمه به دوبرابر افزایش می یابد. این جریمه تنها زمانی قابل گذشت می باشد که خودرو در پارکینگ نیروی انتظامی توقیف شده باشد. توقیف خودرو در پارکینگ راهنمایی و رانندگی به دلیل تخلف شامل این بخشودگی نمی باشد .

       دیرکرد در تمدید بیمه شخص ثالث شامل جریمه دیرکرد می شود و افزایش قیمت بیمه شخص ثالث را در پی دارد. این خسارت دیرکرد به صورت روزشمار محاسبه شده و به حق بیمه با توجه به نوع خودرو افزوده می‌شود.

      اگر مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث منقضی شده‌ باشد و حادثه دارای خسارت مالی یا جانی رخ دهد، بیمه‌گر تعهدی در قبال پرداخت خسارت ندارد و خود شخص مالک خودرو یا وسیله نقلیه زمینی باید خسارت را پرداخت کند. جریمۀ دیرکرد بیمۀ شخص ثالث به ازای هر روز معادل تقسیم حق بیمۀ کامل بدون تخفیف یک سال خودرو بر تعداد متعارف روزهای سال یعنی ۳۶۵ است. علاوه بر این، بابت هر روز دیرکرد، باید جریمه بیمه شخص ثالث نیز به اضافه مبلغ یاد شده پرداخت شود که میزان آن سالانه توسط سازمان بیمه مرکزی اعلام می گردد.

میزان پوشش مالی بیمه ثالث بر چه اساسی محاسبه می گردد؟

     میزان پوشش بیمه ها براساس دیه همان سال محاسبه می گردد اما هر فرد می تواند در زمان عقد قرارداد بیمه، به هر میزان پوشش مالی که نیاز داشته باشد به صورت توافق با شرکت بیمه مورد نظر , انتخاب کند . این بیمه علاوه بر پرداخت دیه , شامل نقص عضو و پرداخت هزینه های پزشکی ناشی از تصادفات نیز می باشد .

       حداقل پوشش مالی بیمه شخص ثالث که در سال 99 توسط بیمه مرکزی تعیین شده است، 11 میلیون و حداکثر پوشش مالی در بیشتر شرکت‌های بیمه 40 میلیون تومان است در صورتی که برخی شرکت‌های بیمه‌گر نظیر بیمه شخص ثالث ایران حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث را 220 میلیون تومان اعلام کرده اند.

 

 

تخفیف ها عدم خسارت خودرو شامل چه مواردی می شود؟

      بیمه شخص ثالث شامل تخفیف هایی برای دارندگان وسایل نقلیه می باشد. مالک خودرو در صورت نداشتن خسارت و یا خسارات اندک , بصورت پلکانی ؛  واجد دریافت تخفیف خواهد بود . این تخفیف ها با بروز اولین خسارت از بین نمی رود و صاحب خودرو می تواند از این شرایط همیشه بهره مند شود .

      با افزایش تعداد سال‌های عدم خسارت، درصد تخفیف بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد. در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت از 8 به 15 سال تغییر یافته است.  

صاحبان خودرو می توانند در صورت نارضایتی از خدمات شرکت بیمه ی خود، آنرا به شرکت بیمه  دیگری با حفظ تخفیف های قبل منتقل نمایند .

 

جدول تخفیف‌های عدم خسارت در ذیل قابل مشاهده است.

سال تخفیف عدم خسارت               درصد تخفیف عدم خسارت

سال اول                                              5  %

سال دوم                                            10%

سال سوم                                             15%

سال چهارم                                          20%

سال پنجم                                           25%

سال ششم                                           30%

سال هفتم                                           35%

سال هشتم                                         40%

سال نهم                                              45%

سال دهم                                             50%

سال یازدهم                                         55%

سال دوازدهم                                      60%

سال سیزدهم                                      65%

سال چهاردهم                                     70%

تبصره: طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، در صورت خسارت ، تمام تخفیفات بیمه‌گزار به یکباره از بین نمی برد بلکه کاهش تخفیفات به صورت پلکانی خواهد بود:

تعداد خسارت          یک بار                             دو بار             سه بار و بیشتر

جانی                     30                                  70                     100

مالی                       20                                 30                     40

آیا از طرف شرکتهای بیمه گر تخفیف های دیگری به بیمه شخص ثالث تعلق می گیرد؟

     شرکت های بیمه‌گر در بازۀ قیمتی که بیمۀ مرکزی هر ساله به آن ها ابلاغ می‎کند، مبلغ مطلوب را به عنوان حق بیمه ثالث خودرو به بیمه‌گزاران اعلام می کنند کنند. بعضی از شرکت‌ها با لحاظ تخفیف‌های مجاز، قیمت بیمه شخص ثالث پایین تری به بیمه‌گزاران پیشنهاد می‌دهند؛ البته حق بیمه شخص ثالث پرداختی بیمه‌گزار، نباید از حداقل حق مبلغ بیمه‌ای که بیمۀ مرکزی اعلام کرده است، کمتر باشد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث چه مدت است؟

     مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث می تواند بلندمدت یک ساله یا کوتاه مدت یعنی چند روزه باشد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون به صرفه تر است ولی اگر می خواهید در عرض چند ماه آتی وسیله نقلیه خود را بفروشید یا مشکل در پرداخت نقدی حق بیمه شخص ثالث دارید می توانید، از بیمه نامه کوتاه مدت یا حتی چند روزه شخص ثالث بهره مند شوید که در این شرایط حتی خرید اقساطی بیمه شخص ثالث نیز میسر است.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های عدم خسارت آن چگونه است؟

مالکین خودرو می توانند پس از تعویض خودروی خود تمام موارد تخفیف خودروی قبلی را به مورد جدید منتقل نمایند . هم چنین می توانند بیمه شخص ثالث خود را به فرد دیگری انتقال دهند .

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث:

انتقال بیمه شخص ثالث در دو حالت مقدور است:

اسقاطی شدن خودروی دارای ‌بیمه‌نامه شخص ثالث
فروش خودروی دارای ‌بیمه‌ ثالث و خرید خودروی جدید
بهتر است قبل از انتقال بیمه شخص ثالث به موارد زیر توجه نماییم:

برای انتقال بیمه شخص ثالث ، باید بیمه گزار سند مالکیت خودرو باید به صورت قطعی انتقال داده باشد و شرکت بیمه‌گر هیچ گونه وکالت یا قولنامه را در این زمینه نمی‌پذیرد.
اسناد مالکیت خودروی قبلی، مالکیت خودروی جدید و مالکیت ‌بیمه‌نامه‌های قبلی باید به نام یک شخص باشند..
امکان انتقال بیمه‌نامه شخص ثالث فقط در زمان تمدید ‌بیمه‌نامه وجود دارد.
انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های عدم خسارت آن، در صورت یکی بودن دسته بدنی و کاربری دو خودرو میسر است. مثلا بیمه ثالث تاکسی را نمی‌توان به موتور سیکلت یا کامیون انتقال داد.
مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه شخص ثالث :

اصل برگه اسقاط خودرو
الحاقیه فسخ ‌بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی
تقاضانامه کتبی ‌بیمه‌گذار به همراه مدارک شناسایی وی
سند خودروی جدید
تصویر ‌بیمه‌نامه قبلی
شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

       در صورت دارا بودن تخفیف عدم خسارتی که چندین سال برای وسیله نقلیه تان جمع شده باشد و بخواهید آن را به وسیه نقلیه جدید خود یا بستگان درجه اول خود منتقل کنید ، قبل از ثبت بیمه ثالث به نام مالک جدید، ابتدا به شرکت بیمه گر صادر کننده بیمه‌نامه شخص ثالث مراجعه نمایید.

     پس از ارائه درخواست کتبی تان ، شرکت بیمه‌گر میزان مبلغ مابه التفاوت تخفیف بیمه‌نامه های قبلی تان را به همراه هزینه الحاقیه فسخ آن ها محاسبه کرده و از شما دریافت می کند و در نهایت، بیمه‌نامه شخص ثالث با حفظ تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث صادر می کند.

بهترین بیمه شخص ثالث

      شرکت‌های بیمه‌گر قیمت‌های تقریبا یکسانی برای بیمه شخص ثالث ارائه می‌کنند اما قیمت، به تنهایی نمی تواند عامل تعیین کننده در خرید بهترین بیمه شخص ثالث باشد، در انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث باید عوامل مختلفی نظیر توانگری شرکت بیمه‌گر، میزان پوشش مالی ارائه شده،کیفیت پرداخت خسارت، تعداد شعب پرداخت خسارت، سهم از بازار و... مدنظر قرار گیرند.

      با مراجعه به سایت www.tikbim.com می توانید به استعلام بیمه شخص ثالث خود پرداخته و با توجه به عوامل مذکور که در ارتباط با شرکت‌های بیمه‌گر هستند، بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و پروسه خریدآنلاین بیمه شخص ثالث خود را پیش ببرند.

استعلام و خرید بیمه شخص ثالث از سایت بیمه تیک بیم

الف) پس از وارد کردن مشخصات خودرو در کادرهای معین، به استعلام قیمت بیمه شخص ثالث از شرکت‌های مختلف ارایه‌دهنده بیمه شخص ثالث بپردازید. به عنوان مثال، می توان به بیمه شخص ثالث آسیا و بیمه شخص ثالث ایران اشاره کرد.
ب) در نهایت با توجه به اولویت ها و نیاز خود،بهترین شرکت‌ ارایه دهنده بیمه شخص ثالث موجود درسایت بیمه‌دات‌کام را انتخاب نمایید.
ج) در نهایت بعد از ورود اطلاعات شخصی و بارگذاری عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی خود، با پرداخت هزینه به خرید آنلاین بیمه ثالث مناسب خود بپردازید. (همچنین شما می توانید بیمه ‌نامه شخص ثالث قسطی ، را در لیست استعلام و خرید خود قرار دهید.(
د) بیمه‌نامه شخص ثالث اتومبیل تان در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می گردد و فایل پی دی اف آن را از سایت و پنل شخصی خود دانلود کنید.


اگر فردی خودروی خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث درنیاورد، چه می‌شود؟

      همانطور که در ابتدا گفته شد، داشتن این بیمه اجبار بوده و افرادی که دارای وسیله نقلیه هستند باید برای تهیه این بیمه اقدام کنند و بدانند که نداشتن این بیمه جرم به‌حساب می‌آید و طبق ماده 42 قانون حرکت وسیله نقلیه موتوری زمینی بدون داشتن بیمه شخص ثالث ممنوع است و طبق قانون جدید باید کد بیمه یا شماره بیمه خود را همراه داشته باشید تا در صورت لزوم ارائه کنید.

مدت زمان اعتبار بیمه های شخص ثالث چقدر است؟

      شما برای وسیله نقلیه خود  می توانید از چند روز تا یک سال بیمه شخص ثالث تهیه کنید ، اما همان طور که گفته شد تهیه این بیمه به صورت سالانه مقرون ‌به ‌صرفه تر خواهد بود و زیرا که ارائه بیمه‌های کوتاه مدت ریسک بیشتری را برای شرکت‌های بیمه ایجاد می کند.

      در انتها یادآور می کنیم اگر تصمیم به تهیه این نوع بیمه دارید، می‌توانید به‌راحتی به سایت tikbim  مراجعه کنید و پس از استعلام قیمت بیمه، مشورت با کارشناسان و کسب اطلاعات تکمیلی، بیمه مورد نظر خود را خریداری کنید.